چگونه اسپیکر گوشی آیفون خود را تمیز کنیم؟

تمیز کردن بلندگو گوشی ایفون

چگونه اسپیکر گوشی آیفون خود را تمیز کنیم

اسپیکر گوشی آیفون

در این مقاله میخواهیم نحوه تمیز کردن اسپیکر گوشی های آیفون بدون خراب و آسیب دیدگی به شما آموزش دهیم.

اگر کیفیت صدای گوشی آیفون خود دیگر مثل روز اول نیست شاید لازم است که آن را تمیز کنید. در حالی که ما اغلب برای تمیز کردن صفحه نمایش گوشی های خود وقت می گذاریم یا حتی قاب گوشی خود را تمیز میکنیم، آخرین باری که بلندگو گوشی خود را تمیز کردید کی بود؟ با استفاده روزمره، گرد و غبار، کثیفی و زباله می‌تواند در این درگاه‌های کوچک جمع شود که در نتیجه کیفیت صدای ضعی میشود و صدای گوشی دیگر مثل قبل نیست و شما با افت صدا مواجه میشوید.

ممکن است شما خیال کنید که گوشی خود خراب و قدیمی شده است اما شما با یک بار تمیز کردن بلندگو گوشی خود صدا دوباره بهبود پیدا میکند.تمیز کردن بلندگو یک کار ظریف است؛ ما در اینجا، به صورت گام به گام همراهی میکنیم،شما را دقیقاً در مورد آنچه باید گام به گام انجام دهید.

تمیز کردن بلندگو گوشی آیفون

چگونه اسپیکر گوشی آیفون خود را تمیز کنیم؟

وسایل مورد نیاز

 •  برس نرم
 • خلال دندان
 • گوش پاک کن
 • نوار نقاشی
 • دمنده هوا

چندین  روش وجود دارد که می توانید برای تمیز کردن بلندگوهای آیفون خود بسته به آنچه در خانه دارید، انجام دهید. در اینجا شما را با هر یک از این روش ها آشنا خواهیم کرد.

مهمترین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که هنگام تمیز کردن این قطعات از مایعات استفاده نکنید . مایعات به راحتی می توانند به قسمت های داخلی گوشی شما آسیب برسانند، بنابراین از هیچ مایعی استفاده نکنید.

چگونه اسپیکر گوشی آیفون خود را تمیز کنیم؟

روش اول: از یک برس نرم استفاده کنید.

 1. قاب یا محافظ گوشی خود را دربیارید.
 2. یک چراغ قوه به دهانه بلندگو بگیرید و ببنید چه زباله هایی در آن قرار دارد.
 3. از یک برس نرم که دارای موهای نرم و خشک استفاده کنید بنابراین آسیبی به اسپیکر گوشی وارد نشود.
 4. از بلندگوی گیرنده شروع کنید، به آرامی از یک طرف به سمت دیگر مسواک بزنید، طوری که گرد و غبار به جای فشار دادن به داخل، خارج شود.
 5.  این کار را چندین بار انجام دهید و در فاصله بین ضربه، گرد و غبار اضافی را از برس خارج کنید.
 6. همچنین می توانید از یک برس نرم برای حذف گرد و غبار اضافی از سوراخ های پایینی بلندگو نزدیک درگاه شارژ استفاده کنید. موها را به آرامی داخل سوراخ ها قرار دهید، به آرامی بچرخانید و آن را بردارید تا گرد و غبار و زباله ها خارج شوند.

تمیز کردن اسپیکر گوشی آیفون

 روش دوم: از یک خلال دندان استفاده کنید.

برای این کار می توان از خلال دندان استفاده کرد، اما باید با احتیاط این کار را انجام دهید زیرا در صورت استفاده نادرست می توانند به قسمت داخلی آسیب برسانند. به همین دلیل، شما باید این روش را با احتیاط و ظرافت انجام دهید و مواظب باشید.خلال دندان را فقط در صورتی باید روی بلندگوهای پایینی نزدیک درگاه شارژ استفاده کنید که به وضوح متوجه گرفتگی آنها شوید.

 1. در صورت لزوم قاب گوشی خود را بردارید و چراغ قوه خود را در دهانه اسپیکر بی اندازید  تا بهتر بتوانید ببینید چه کار می کنید.
 2. با استفاده از انتهای تیز یک خلال دندان چوبی یا پلاستیکی، خلال دندان را به آرامی وارد سوراخ های بلندگو کنید. در حین انجام این کار از فشار استفاده نکنید و زمانی که احساس مقاومت کردید دیگر فشار نیاورید.
 3.  سپس خلال دندان را کمی به طرفین و به سمت بالا کج کنید تا آن را بیرون بیاورید، تا زمانی که زباله ها بیرون برود. مطمئن شوید که آن را به سمت پایین کج نکنید تا آسیب نبیند.

تمیز کردن اسپیکر گوشی

روش سوم:از یک گوش پاک کن پنبه ایی استفاده کنید.

برای پاکسازی عمیق‌تر و بهتر تمیز شدن قسمت مشبک بلندگو، بدون نگرانی از خراب شدن و اسیب دیدن بلندگوی گوشی خود، می‌توانید از گوش پاک‌کن‌های پنبه‌ای استفاده کنید.

 1. قاب گوشی یا محافظ را در صورت لزوم در بیارید و چراغ قوه را در دهانه های اسپیکر بی اندازید تا بتوانید ببنید چیکار میکنید.
 2. یک گوش پاک‌کن پنبه‌ای را مستقیماً روی سوراخ‌های بلندگو قرار دهید و به آرامی فشار وارد کنید تا مطمئن شوید که تمام زباله‌های مسدود شده در داخل را جمع می‌کند.
 3. به آرامی پنبه را روی توری به جلو و عقب بغلتانید. همچنین زمانی که بلندگوهای آیفون شما کار نمی‌کنند، این یکی از اولین راه حل‌ها به شمار می‌رود و قبل از هر چیز بهتر است خروجی بلندگو را تمیز کنید.

تمیز کردن بلندگو گوشی آیفون

روش چهارم:از نوار نقاشی استفاده کنید.

یکی دیگر از روش های محبوب استفاده از نوار نقاش یا ماسک است. این نوع نوار به اندازه انواع دیگر قوی نیست و هیچ اثری روی گوشی شما باقی نمی گذارد.

1. قاب و محافظ صفحه نمایش را بردارید تا بتوانید به راحتی به بلندگوها دسترسی داشته باشید.

2. از چراغ قوه خود برای مشاهده بهتر زباله ها استفاده کنید.

3. یک تکه کوچک از نوار نقاش را دور نوک انگشت خود بپیچید ، سمت چسبنده به سمت پایین.

4. انگشت خود را روی بلندگوی گیرنده قرار دهید و از این طرف به سمت دیگر بچرخانید تا گرد و غبار جمع شود. نیازی نیست فشار زیادی وارد کنید، فقط به اندازه ای که نوار به بلندگو برسد.

5. برای تاثیرگذاری روی سوراخ‌های کوچک‌تر بلندگو در پایین گوشی، باید نوار را به یک نقطه بیشتر بچرخانید.

چگونه بلندگو گوشی آیفون را تمیز کنیم

روش پنجم:از دمنده هوا استفاده کنید.

برخی از سایت ها استفاده از هوای فشرده را برای تمیز کردن بلندگوهای آیفون توصیه می کنند، اما این به راحتی می تواند باعث آسیب شود. یک روش بسیار ایمن تر، استفاده از دمنده هوا است. پس از استفاده از یکی از روش‌های بالا، می‌توان از آن برای خارج کردن گرد و غبار اضافی استفاده کرد.

1. دمنده هوای خود را در فاصله کوتاهی از بلندگوها نگه دارید و از چند انفجار کوتاه برای حذف گرد و غبار و زباله استفاده کنید . به اندازه هوای فشرده قوی نخواهد بود، اما این چیز خوبی است.

2. در صورت لزوم، دمنده هوای خود را برای تاثیر بیشتر نزدیک کنید.

3. از چراغ قوه خود برای بررسی پیشرفت استفاده کنید و در صورت لزوم تکرار کنید.

اگر کیفیت صدای آیفون شما همچنان مخدوش است، ممکن است به جای اسپیکرهای مسدود شده، با نرم افزار مشکل داشته باشید. برای رفع این مشکل می توانید آن را خاموش و دوباره روشن کنید. اگر مشکل همچنان پابرجا بود، متأسفانه ممکن است مجبور شوید آن را برای تعمیر بپذیرید.

نتیجه

در نتیجه شما با استفاده از این ۵ روش می توانید اسپیکر گوشی خود را تمیز کنید و این کار باعث بهبود صدا گوشی شما میشود.برای تمیز کردن این ۲ نکته را رعایت کنید تا به گوشی ایفون خود اسیب نرسد.اول از وسایل های نوک تیز مثل سنجاق و سوزن به هیچ عنوان استفاده نکنید چوم باعث آسیب رساندن به داخل گوشی و خراب شدن اسپیکر میشود.و دوم از مایعات به هیچ عنوان استفاده نکنید چون داخل گوشی میشود و به صفحه نمایش و باتری آسیب میرسد.

دیدگاه شما نسبت به تمیز گوشی های آیفون چیست؟با در بخش نظرات در میان بزارید.

همچنان بخوانید:رنگبندی گوشی ایفون ۱۵ فاش شد ؛ ترکیب جذاب و خیره کننده

فهرست مطالب

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *